Adopce na dálku pokračuje už 7. rokem

Typ: Základní škola | ostatní
Hillary Clinton OnyangoHillary už hodně vyrostl a díky našim příspěvkům chodí stále do školy. Jeho maminka všem velmi děkuje.

Vážení rodiče, žáci a pedagogové školy,

velmi ráda bych vás po nějaké době opět informovala o probíhajícím projektu Adopce na dálku, který na naší škole realizujeme už sedm let.

Vše začalo v roce 2012, kdy pro žáky 2. stupně ZŠ proběhla přednáška o špatných životních podmínkách v Keni. Tehdy o svých poznatcích a zážitcích z této oblasti vyprávěla žákům Mgr. Marie Chrástecká. Byl to první impuls k tomu, abychom začali přemýšlet o charitativním projektu, který by pomohl alespoň jednomu dítěti v této oblasti. Adopce na dálku tak začala dostávat konkrétní obrysy. Ještě v tomtéž roce jsme se do programu zapojili pod záštitou Centra narovinu, které zprostředkovává chudým dětem z Keni přístup ke vzdělání, aniž by je vytrhoval z přirozeného prostředí vlastní komunity.

Rozhodnout se pro dítě, které chceme finančně podporovat, nebylo vůbec snadné. Měli jsme podrobné informace o mnoha dětech žijících v naprosto nuzných podmínkách, které spojovalo jediné – velmi pohnuté životní osudy. Nakonec si naše srdce získal šestiletý Hillary Clinton Onyango z města Rusinga Island v Keni, který žije pouze s matkou, otec mu zemřel.

Vybrané peníze nedáváme přímo rodině dítěte, ale organizaci Centrum Narovinu, jejíž koordinátoři chlapečkovi nakupují vše potřebné, platí za něj školné, učební pomůcky, uniformu a spolupracují s jeho rodinou. Kromě již zmíněného se pořizuje dítěti sportovní oblečení a obuv, slovníky, matrace, deky, moskytiéry, vánoční oblečení apod. Tímto postupem je zajištěno, že jsou peníze od nás skutečně využity tak, jak být využity mají. Díky vašim příspěvkům se na této skvělé akci podílíme již sedm let.

Samozřejmě nás napadlo, že bychom mohli občas do Keni poslat nějaký dáreček, nicméně nám toto nebylo příliš doporučeno. Jednak kvůli clu, ale především faktu, že se balíčky velice často ztrácejí. Ani pozvání Hillaryho na návštěvu k nám do České republiky není možné. Vytrhnout dítě z reality, ve které žije, seznámit jej s tou naší (tolik odlišnou) a pak jej vrátit zpět, by pro něj bylo traumatizující a rozhodně by nepřispělo k ničemu dobrému. Nehledě na tuto zásadní okolnost, úřední záležitosti s pozváním, vízem a dalšími nezbytnými dokumenty jsou velice komplikované a v mnoha případech nereálné.

Pravidelně každý rok dostáváme dopis od Hillaryho matky, která velmi vděčně a s plnou pokorou děkuje za příspěvky, které jí pro vzdělávání syna společně poskytujeme. Dopisy vždy z anglického jazyka překládají vybrané třídy na 2. stupni ZŠ. Vedle dopisu přijde vždy kopie školního vysvědčení a aktuální fotografie.

Jsme velmi rádi, že si naši žáci uvědomují důležitost a prospěšnost tohoto projektu, neboť jde o mnohem více než pouhou ekonomickou výpomoc. Tato aktivita vytváří pouto solidarity, porozumění a vzájemné náklonnosti mezi různými kulturami. Nabízíme tak alespoň jednomu člověku šanci a naději na lepší budoucnost.

Poblíž sborovny je pro tento projekt vyčleněna nástěnka, kde je možno vidět dopisy, fotografie a obrázky posílané z Keni. Informace jsou zde každý rok aktualizovány. Na fotografii v příloze můžete vidět malého Hillaryho v šesti letech a hned další obrázek ukazuje, jak za sedm let vyrostl.

Děkujeme všem, kteří se potřebného projektu účastní.

V Ostrově u Macochy 7. 3. 2019

Mgr. Petra Ševčíková