McMillan

Edwin Mattison McMillan (Američan)

V roce 1951 byla E. M. McMillanovi (společně s G. T. Seaborgem) udělena Nobelova cena za objevy v oblasti chemie transuranů.

* 18. 9. 1907 Redondo Beach, USA

+ 7. 9. 1991 El Cerroto v Kalifornii, USA

E. M. McMillan studoval na technice v Kalifornii a dále na univerzitách v Princetonu a Berkeley. Po skončení studia pracoval v Ústavu E. O. Lawrence. Profesorem fyziky se stal na univerzitě v Berkeley. Od roku 1940 do roku 1945 pracoval jako fyzik na vývojových úlohách souvisejících s obranou Spojených států.

Od roku 1934 se účastnil v Ústavu E. O. Lawrence konstrukce urychlovače elementárních částic - tzv. cyklotronu, jehož vynálezcem byl Lawrence. Společně s M. L. E. Oliphantem vypracoval zdokonalený typ cyklotronu nazvaného synchrocyklotron.

Tento objev umožnil urychlení jaderné střely s energií několika set miliónů elektronvoltů.

Další výzkumy McMillana se týkaly transuranů. V roce 1940 spolu s P. H. Abelsonem objevili první transuran, který nazvali neptunium. Tento nový chemický prvek získali ostřelováním uranu pomalými neutrony. O rok později spolu s dalšími americkými fyziky zjistili, že jádro neptunia se po vyzáření elektronu mění na prvek s atomovým číslem 94. Tak objevili další transuran - plutonium. Názvy těchto prvků jsou odvozeny od dvou planet - Neptun a Pluto, které se nacházejí za planetou Uran.

Svými objevy v oblasti urychlovačů přispěl McMillan k rozvoji jaderné fyziky a jaderné chemie.



Fotogalerie



[Zpět - Zpět na úvod. str. - Webmaster]