Nobelova cena

Alfred Bernhard Nobel

(21. 10. 1833 – 10. 12. 1896)



Životopis

Testament




Nobelova cena,

udělovaná za chemii, fyziku, fyziologii a medicínu, literaturu, ekonomii a mír,
je prestižním a nejvyšším ohodnocením vědeckých, literárních, ekonomických a dalších činností.

Na udělování cen celý svět pohlíží jako na nejvýznamnější uznání přínosu vědců, literátů ekonomů a bojovníků za mír.




Nobelova cena

Tak tedy roku 1895 vznikla Nobelova cena, udělovaná za chemii, fyziku, fyziologii a medicínu, literaturu a mír, a od roku 1969 také za ekonomii.

Uděluje se, až na vyjímky způsobené první a druhou světovou válkou každým rokem již od roku 1901. Nobelova cena se skládá ze tří částí: peněžní odměny, zlaté medaile a diplomu.

Tyto peněžní odměny se vyplácí z ročního úroku z celkové sumy fondu. Samozřejmě, že úrok není každý rok stejný, a někdy se dělí dokonce na více než pět dílů, protože se stává, že ceny za jednotlivé obory se dělí mezi dva či tři laureáty. Většinou však odměnění věnují celý získaný obnos do vědeckých výzkumů.

Zlatá medaile, která je rovněž součástí ceny má průměr 65 milimetrů a na jedné její straně je portrét Alfreda Nobela, na straně druhé pak latinský citát z Vergilia: „Inventas vitam juvat excoluisse per artes,“ což česky znamená přibližně toto: „Jaká slast je vidět lidský život zušlechtěný vynálezy.“ Na této druhé straně je také symbol, který je pro každou z pěti oblastí jiný a pod tímto symbolem je vyryto jméno odměněného.

Diplomy laureátů jsou vytvářeny významnými švédskými umělci a obsahují základní údaje o odměněném, dále pak jmenný seznam členů výboru, který cenu udělil.



Ceny se udělují vždy v den úmrtí Alfreda Nobela, cenu za mír uděluje norský král v Oslu, ostatní čtyři pak švédský král ve Stockholmu.

Kandidáty za chemii a fyziku jmenují švédští a cizí členové Královské akademie věd, členové Nobelova výboru pro fyziku a chemii, profesoři fyziky a chemie z univerzit v Uppsale, Lundu, Oslu, Kodani, Helsinkách, z Karolinského institutu a Královského ústavu technologie ve Stockholmu, dále členové odpovídajících hodností nejméně ze šesti univerzit či kolejí v cizině, vybraných akademií a ostatní vědci, přizvaní Akademií k předložení návrhů.

Výběr pak připravuje Nobelův výbor pro fyziku a Nobelův výbor Akademie pro chemii. Každý z výborů má pět členů, z nichž nejméně tři musí být přítomni.

Konečné rozhodnutí o cenách pak provede Královská akademie věd na návrh Nobelových výborů. Doporučení musí být dodána do konce září, rozhodnutí pak do konce listopadu.

Ceny pak předává 10. prosince švédský král v koncertním sále ve Stockholmu. Laureáti jsou potom povinni do šesti měsíců od tohoto dne přednést přednášku o své práci, obvykle se tak děje během Nobelových slavností.

Rovněž ceny za fyziologii a lékařství, literaturu a mír musí být udělovány na základě obdobných pravidel.






[ Titulní stranaFotogalerieWebmaster ]