Rozhodujeme se o odkladu povinné školní docházky?

Typ: ostatní | Mateřská škola
Školní zralost

V období zápisů k povinné školní docházce se stává aktuální i problematika jejího odkladu. Odklad povinné školní docházky je preventivní opatření, kdy je dítěti, které by mohlo mít v ZŠ určité problémy, odložen nástup k povinnému vzdělávání o jeden rok. Problémy se rozumí zejména nezralost biologických funkcí, nepřipravenost k převzetí role školáka, ale určitou roli mohou hrát i jiná hlediska. Fyzicky nezralé dítě se cítí nadměrně unavené, to zatěžuje jeho imunitní systém a zvyšuje se nemocnost. Pak časté absence ve výuce mohou narušovat jeho vztah k učení i ke škole, v učení není návaznost. Psychicky nezralé dítě nemůže využívat svoji rozumovou kapacitu, mívá potíže s učením. Je tak vystaveno stresové situaci z důvodu neúspěšnosti. Je neklidné, hravé. Citově nezralé dítě může prožívat obavy nebo úzkost bez ohledu na to jak se mu daří učení. Někdy rodiče volí odklad povinné školní docházky i tehdy, když k němu není zjevný důvod.

Odůvodněný odklad povinné školní docházky ve většině případů pomůže dítěti optimálně zhodnotit jeho vzdělávací potenciál. Proto by rodiče měli s ohledem na dítě naslouchat názorům učitelek z mateřské školy a dbát doporučení pedagogicko-psychologické poradny, se kterou je mateřská škola v úzké spolupráci.

Vytvořeno: 18. 4. 2017
Poslední aktualizace: 19. 4. 2017 23:36